Skocz do zawartości
GreK

Wartosc ukonczenia studiow w Polsce lub za granica

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym usłyszeć wasze zdanie, jakie kierunki studiów warto zrobić w Polsce, i które są szanowane za granicami naszego pięknego kraju. O ile mi wiadomo to większość z naszych uczelni po prostu nie znaczy nic w większym świecie a dla przykładu ukończone studia na najgorszym uniwerku gdzieś w Anglii i tak gwarantują ci prace w Polsce. Co o tym myślicie i jakie macie spostrzeżenia na ten temat?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie do końca.
Jak wiadomo w Anglii i w Polsce mamy inne systemy nauczania. Przez tę różnicę właśnie, wykształceni Polacy, którzy skończyli dajmy na to informatykę w Polsce na Politechnice Poznańskiej lub Wrocławskiej wypadają o wiele lepiej od angielskich informatyków, którzy uczyli się na porównywalnych uczelniach.
Wiadomo, są uczelnie takie jak YEYL bądź Harvard, ale one dotyczą tylko osób o wybitnych umysłach, które nie widzą granic w samodoskonalenia kunsztu. Również wiemy, że te uczelnie są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla Anglików. I jest tak wszędzie. Czy to USA, czy to UK, czy PL, uczelnie są otwarte dla wszystkich, a wymogiem jest zdanie matury międzynarodowej, napisanej w języku angielskim jak i z rozszerzeniami w języku angielskim.
Jest wiele takich uczelni. W Polsce też takie są, choćby Uniwersytet Krakowski, bądź wyżej wspomniane Politechniki. Zagraniczni studenci również wybierają nas, z racji tego, że w Polsce poziom szkolnictwa nie jest taki tragiczny na tle innych krajów. Też nie można popaść w egocentryzm, wiadomo. Są przejawy, że Anglicy, którzy pokończyli najgorsze szkoły są lepsi od Polaków, ale to zależy od chęci i zdolności manualnych w niektórych sprawach.

Tak samo nie mogę zdzierżyć tego, że typowy Janusz wmawia nam, że "Łoo w Anglii to takie rzeczy robio, a w Polsce to nic takiego nie ma, bo u nas jak w lesie". Ta sentencja jest w ogóle niepoprawna i nie ma miejsca. Mamy prężnie rozwijające się placówki szkolnictwa wyższego, jak i zawodowego (technika), chociażby można dać na ten przykład Poznań, gdzie pootwierali 2-3 szkoły typowo informatyczne, gdzie masz kierunki praktycznie takie same jak na studiach, uczą ich już od młodszych lat zawodów, które są przyszłościowe, a co za tym idzie dochodowe. I są one prowadzone na bardzo wysokim poziomie (miałem przyjemność brać udział na wykładach).
Sama idea tych techników działa identycznie tak jak na studiach - zapisujesz się na zajęcia, na które będziesz uczęszczać, a na które nie i masz pewne kryteria, które musisz spełnić, podczas zapisywania. Jest nawet kierunek gamingowy, który przygotowuje nas do e-sportu, bo on też teraz jest bardzo dochodowy i przyszłościowy, ale to raczej dyskusja na inną okazję. Niestety, są to prywatne placówki, które słono sobie liczą za naukę w nich.

Reasumując temat.
Osobiście nie uważam, że Anglik znajdzie szybciej pracę w Polsce, niż rodowy Polak po studiach. Jeżeli takie sytuacje mają miejsce, to świadczy tylko o zaściankowości pracodawcy, oraz o tym jak bardzo nie jest zorientowany w świecie.
Osobiście uważam również, że Polacy, wykształceni, po dobrych uczelniach, są tak samo mile widziani w różnego rodzaju pracach, jak i Anglicy, czy osoby z USA i innych narodowości.

Które kierunki studiów obrać?
Ja można zauważyć, wszystko idzie w cybernetyzację i cyfryzację, dlatego też kierunki informatyczne jak i mechatroniczne są jak najbardziej przyszłościowe oraz dochodowe. Stanowczo uderzałbym w te dwa zawody, bo zagwarantują nam pewną przyszłość. Oczywiście nie jest powiedziane, że od razu po ukończeniu szkoły dostaniemy pracę, to przede wszystkim wymaga chęci i umiejętności, jak wszystko zresztą.
Z doświadczenia wiem, że polski informatyk jest milej widziany za granicą, przykładowo UK, niż ich rodzimy, właśnie przez te różnice w szkolnictwie. (Mój znajomy aktualnie pracuje w Dolinie Krzemowej)

Podsumowując:
Zawody, kierunki studiów, które bym polecił dla polaków, którzy chcieliby pracować za granicą to albo jakieś budowlane sprawy (wykończeniówka itd.), bo jak wiadomo, na to zawsze będzie klientela, albo tak jak wspomniałem informatyka, lub mechatronika.
Czy Anglik dostanie pewną robotę w Polsce, zamiast polaka, po równorzędnych uczelniach? Nie sądzę.

Z pozdrowieniami, hardy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Zegar monitorujący najlepsze forum w Polsce!

Forum wystartowało: June 27, 2015 16:09:05
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.